Często zadawane pytania

Częste pytania dotyczące gorsetowania:

Czy gorset jest ciężki i niewygodny?

Dobrze wykonany i dopasowany gorset nie powinien być niewygodny. Wszystkie nadane korekcje są odczuwalne, lecz nie wpływają na komfort użytkowania. Gorset typu Rigo Cheneau nie jest ciężki, jest lekki co zapewnia rodzaj użytego materiału i możliwie maksymalne wycięcie otworów.

Jak długo należy chodzić w gorsecie?

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, gorset powinien być noszony 22-23 h na dobę. Okres przyzwyczajania do gorsetu powinien trwać maksymalnie 2 tyg. Podczas których pacjent stopniowo zwiększa ilość czasu jaki spędza w gorsecie. Gorset noszony jest do momentu w którym wzrost kostny zatrzyma się i skolioza się ustabilizuje.

Czego mogę oczekiwać po terapii gorsetem?

Głównym celem gorsetowania jest zatrzymanie postępującego skrzywienia. Nie mniej jednak bardzo często obserwujemy znaczne zmniejszenie się skoliozy.

Czy gorset widoczny jest pod ubraniem?

To zależy od wielkości, typu skrzywienia i tego jak dopasowane jest ubranie. W zdecydowanej większości przypadków zauważenie gorsetu pod ubraniem jest dość trudne.

Czy gorset przeszkadza w codziennych czynnościach?

Nie. Jeśli gorset jest dobrze dopasowany podczas przymiarki nie powinien on w najmniejszym stopniu przeszkadzać czy też uniemożliwiać codziennych aktywności.