Poradnik

Jak otrzymać zlecenie za zaopatrzenie w przedmiot ortopedyczny?

1. Pierwszym krokiem jest otrzymanie od lekarza pierwszego kontaktu skierowania do lekarza specjalisty.

2. Wizyta u lekarza specjalisty konieczna jest z dwóch powodów: aby skonsultować schorzenie oraz aby otrzymać wniosek na niezbędny sprzęt ortopedyczny.

3. Z otrzymanym od lekarza specjalisty dokumentem należy udać się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia by tam zarejestrować wniosek i otrzymać zgodę na refundację na zaordynowany przedmiot.

4. Z zatwierdzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia zleceniem zapraszamy do naszej placówki w celu realizacji zamówienia.

5. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-zrealizowac-zapotrzebowanie-na-srodki-pomocnicze-i-ortopedyczne.

Jakie dokumenty niezbędne są przy składaniu wniosku o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie?

1. Kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności (oryginał do wglądu).

2. Udokumentowanie dochodów (kserokopia PIT za ubiegły rok).

3. Kserokopia wypełnionego zlecenia lekarskiego.

4. Faktura zakupu sprzętu lub inny dokument potwierdzający zakup.

5. Numer NIP.

6. W przypadku zwrotu – numer konta bankowego.

Jak wygląda proces wykonania sprzętu?

Na podstawie zlecenia lekarskiego oraz własnego badania klinicznego nasz pracownik pobierze miarę i wraz z pacjentem podejmie decyzję dotyczącą wykonywanego zamówienia. Przede wszystkim ustalą, jaki rodzaj sprzętu i z jakich elementów zostanie wykonany, uzgodniona zostanie także kolorystyka i inne szczegóły dotyczące produktu.

Następnym etapem jest przymiarka (nie dotyczy obuwia). Przymiarka to niezwykle istotna część procesu produkcji. Pozwala ona na dostrzeżenie wszystkich niedogodności czy też niedociągnięć, które w tej fazie prac można z łatwością poprawić. Przymiarki przeprowadzamy z należytą starannością, dlatego zdarza się, że trwają ponad godzinę.

Ostatnim etapem współpracy jest odbiór wykończonego sprzętu. Produkt może zostać odebrany przez pacjenta osobiście, lub, jeśli podczas przymiarki wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane, gotowy produkt może zostać wysłany do pacjenta.

Jak często należy mi się nowe zaopatrzenie ortopedyczne?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakiego sprzętu dotyczy. Ortotyka dla dzieci to kwestia wypisania odpowiedniego wniosku lekarskiego, z uwzględnieniem adnotacji o zmianie warunków anatomicznych pacjenta. Bez takiej adnotacji sprzęt dla dzieci należy się raz na trzy lata. W przypadku protez kończyn dolnych okres użytkowania to także trzy lata. Nowe obuwie przysługuje: dla dorosłych raz na rok, a dwa razy w roku dla dzieci. Wkładki ortopedyczne nie są refundowane przez NFZ.