Warszawski zakład ze wspaniałą tradycją

Warszawski zakład ze wspaniałą tradycją

Trochę historii – jak to wszystko się zaczęło?

Rok 1935, Przedwojenna Warszawa – Grochów. Szewc Wacław Omiotek zakłada firmę produkującą obuwie sportowe. W tamtych czasach był to pomysł równie szalony co nowatorski. Nowoczesne materiały sprowadzane z Europy zachodniej, sprawiały, że buty opuszczające zakład mistrza Omiotka były wyjątkowo elastyczne i wygodne, doskonale spełniały swoją funkcję jako obuwie sportowe. Następnie firma zaczęła produkować obuwie ortopedyczne, które dla wielu klientów było zbawieniem, gdyż umożliwiało im ono normalne funkcjonowanie i codzienne aktywności stały się dużo łatwiejsze. Firma rozwijała się, zatrudniała kolejnych pracowników, kształciła czeladników w zawodach takich jaki szewc, cholewkarz czy obuwnik. Niestety wybuch wojny znacznie spowolnił działalność firmy a w raz z jej trwaniem Praga była coraz bardziej odseparowana od lewobrzeżnej Warszawy. W pewnym momencie, działalność firmy trzeba było zawiesić.

W 1942 roku, na świat przychodzi aktualny prezes firmy p. Jerzy Wacław Omiotek. Prawdopodobnie najbardziej doświadczony technik ortopedyczny w Polsce, Starszy Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego, kilkunastokrotnie uhonorowany najwyższymi państwowymi odznaczeniami za działalność na rzecz rzemiosła polskiego i pomoc osobom z niepełnosprawnością. Do dziś kontynuuje dzieło zapoczątkowane przez swojego ojca i wie że ta działalność będzie kontynuowana, bo ma swojego następcę – wnuka Krzysztofa.

Protezy elektryczne, komputerowe badanie stóp, drewniane kopyta i gwoździe…

Dzisiaj Zakłady Ortopedyczne im. Wacława Omiotka to prężnie funkcjonująca firma. Produkuje Indywidualny sprzęt ortopedyczny najwyższej jakości. Czerpie pełnymi garściami z najnowszych nowinek, współpracuje z zachodnimi ośrodkami i szpitalami. Cały wykonywany sprzęt począwszy od wkładek ortopedycznych przez gorsety, a skończywszy na protezach kończyn dolnych to produkty indywidualne, wykonane z należytym im pietyzmem, dokładnością i szczególną uwagą zwróconą na potrzeby pacjenta. Firma ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), współpracuje z fundacjami, ciągle edukuje pracowników na zachodzie, wykorzystuje najnowsze światowe technologie i używa najwyższej jakości materiałów krajowych i zagranicznych. Technologie o których nawet nie śniło się założycielowi – to codzienność.

Jednak nikt w firmie nie zapomina o tradycji, która niewątpliwie zobowiązuje. Doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie najlepiej widoczne jest przy produkcji indywidualnego obuwia ortopedycznego. Tutaj niewiele się zmieniło, dalej centymetr, drewniane kopyta, nóż czy zwykły młotek to podstawowe narzędzia, a tylko wprawne oko i kilka tysięcy wykonanych butów na koncie to gwarancja jakości i wygody.

Wkładki ortopedyczne mogą być doskonałe?

Statystyki mówią że 70% – 80% Polaków boryka się z jakąś dysfunkcją stóp, problem jest na tyle poważny, że dotyka czasem nawet dzieci w wieku przedszkolnym czy też wczesnoszkolnym. Biorąc pod uwagę fakt, iż stopy składają się z 26 kości, są fundamentem naszego ciała, wykonują kilka tysięcy ruchów dziennie, podpierają ciężar ciała i muszą starczyć na całe życie – warto o nie zadbać, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości!
Dlatego też, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, jeden z najnowocześniejszych systemów do produkcji wkładek dostępnych na rynku został wprowadzony w Zakładach Ortopedycznych im. Wacława Omiotka.

Z dumą informujemy, iż jesteśmy pierwszą firmą w Polsce która została całkowicie samodzielnym i niezależnym wykonawcą wkładek ortopedycznych w technologii CAD/CAM. Cały proces produkcji wkładek oparty jest o komputerowe badanie stóp i diagnozę dyplomowanego fizjoterapeuty. Wykonywane są trzy różne pomiary na podstawie których komputerowo projektowane są wkładki w systemie CAD (computer assisted designing – projektowanie wspomagane komputerowo) – w pełni trójwymiarowe, dopasowane do potrzeb i funkcji pacjenta.

Taki projekt trafia do naszej maszyny, która z wysoką precyzją i dokładnością odwzoruje go w jednym z kilkudziesięciu dostępnych materiałów. Możemy wybierać spośród materiałów miękkich, twardych, wielowarstwowych i jednolitych. Taki półprodukt trzeba już tylko wykończyć, czyli pokryć specjalnym materiałem i dopasować wkładki do obuwia. Efekt powinien być natychmiastowy, uczucie lekkości i odciążenia, wyższa stabilności i przede wszystkim zapobieganie pogłębianiu się wad stóp i postawy. Dzięki naszym wkładkom wiele osób zaczęło normalnie funkcjonować a ich uczestnictwo w aktywnościach życia codziennego znacznie się poprawiło.