Wkładki ortopedyczne
Jednym z rodzajów wykonywanego zaopatrzenia ortopedycznego w naszej firmie są wkładki ortopedyczne. Ten wydaje się mały, niepozorny kawałek tworzywa, wsuwany do butów, zdaje się być mało istotny. Jest zgoła inaczej. Dobrze dopasowane wkładki są niezwykle istotne mogą w znacznym stopniu pomóc a te złe, które dobrane zostały z półki czy zrobione w 15 min na poczekaniu bywają wręcz niebezpieczne dla pacjentów.
W naszym Zakładzie możemy zaproponować 3 rodzaje indywidualnych wkładek ortopedycznych. Zasadniczym podziałem jest rodzaj pobieranej miary i materiały z jakich wykonane są wkładki.
Wkładki termoplastyczne
Pierwszy rodzaj to wkładki tzw. termoplastyczne. Wykonywane są na podstawie oceny klinicznej technika, wywiadu i atramentowego odcisku stopy (bez brudzenia stopy, przez specjalną gumową matę). Ich nazwa pochodzi o rodzaju materiału z jakiego są wykonywane. Mamy tu możliwość indywidualnego podejścia do każdej stopy, dorobienie pelot metatarsalnych, wyrównanie skróconej kończyny, supinację i pronację stopy czy też wykonanie wkładek korytkowych dla dzieci. Jest to dobry produkt, który często jest wystarczający. Niestety jego ograniczenia to rodzaj użytego materiału i jego właściwości, nie ma tu możliwości wyboru miękkich czy twardych materiałów. Twardość jest jedna.
Wkładki wykonywane komputerowo CAD/CAM
Drugi rodzaj wkładek to tzw. Komputerowe wkładki ortopedyczne wykonane w technologii CAD/CAM. Jest to produkt niemalże doskonały Cały proces pobierania miary zaczyna się od wywiadu i badania klinicznego prowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę. Następnie po określeniu celu zaczyna się badanie „komputerowe”. Składa się ono z trzech pomiarów. Pierwszym z nich jest zdjęcie powierzchni podeszwowej stóp przy użyciu urządzenia zwanego podoskanerem, jest to nic innego jak skaner, który daje nam obraz stóp. Widzimy z niezwykłą dokładnością gdzie robią się modzele, jaka część stopy ma kontakt z podłożem i jak wygląda skóra.
Jest to pomiar, który jest nieoceniony w projektowaniu wkładek ortopedycznych dla cukrzyków i pacjentów z ryzykiem stopy cukrzycowej jak i dla tych, którym często po wieloletniej walce udało się wygoić owrzodzenia i chcą zabezpieczyć stopy na przyszłość. Kolejnymi badaniami są dwa badania wykonywane przy użyciu platformy do badania sił reakcji podłoża. Jest to urządzenie, które zbudowane z setek sensorów bada jak rozkładają się siły podczas chodu i stania. Gdzie w jakim miejscu stopy siła jest najwyższa i jaka ona dokładnie jest. Możemy zobaczyć gdzie podczas chodu pojawia się strefa przeciążeniowa, której nie widać podczas stania. Sprawdzamy czy podczas stania obie kończyny są równo obciążone, sprawdzamy czy kroki trwają tyle samo czasu i wiele innych. Na podstawie wyników tych wszystkich badań, wiadomości uzyskanych w wywiadzie i badaniu klinicznym projektowane są wkładki w programie CAD(computer assisted design). Mówiąc po krótce powstaje indywidualny, trójwymiarowy projekt wkładek ortopedycznych.
Taki projekt jest zapisywany i przenoszony do naszej frezarki CNC, która z niezwykłą dokładnością wykona wcześniej zapisany projekt w jednym z około 40 dostępnych materiałów. Materiały o których mowa to pianki EVA o przeróżnych twardościach i te wielowarstwowe o rożnych twardościach w obrębie jednej wkładki. Wybór materiału zależy od takich czynników jak waga pacjenta i tego gdzie i do czego wkładki będą wykorzystywane (chodzenie na co dzień, ciężka praca fizyczna czy sport zawodowy). Na sam koniec wkładki są wyklejane materiałem z jonami srebra dedykowanym dla cukrzyków, jednak wykorzystujemy je przy wszystkich wkładkach. Dostępne jest kilka wzorów.
Wkładki na podstawie miary gipsowej
Trzeci i ostatni rodzaj wkładek to najbardziej zaawansowany i najdoskonalszy rodzaj dostępny w naszej ofercie. Wkładki wykonywane na podstawie miary gipsowej. Otóż pobierana jest miara gipsowa, stopa owijana jest opaskami gipsowymi do wysokości połowy łydki. Następnie po zastygnięciu gipsu ten gipsowy negatyw zdejmowany jest z nogi. Dzięki temu mamy na warsztacie stopę pacjenta. Idealny model, na który nanoszone są wszystkie korekty. Tutaj możliwości są nieograniczone, możemy wykonać takie wkładki z dowolnego materiału, czy to włókna węglowego, polipropylenu czy też pianki EVA.
Ten rodzaj indywidualnych wkładek ortopedycznych wykonujemy dla pacjentów, u których pierwsze dwa rodzaje się nie sprawdzają lub też nie ma po prostu innej możliwości i deformacje stopy są na tyle zaawansowane, że tylko i wyłącznie wkładka wykonana na podstawie miary gipsowej spełnia wymagania pacjenta. Dodatkowym, niepodważalnym atutem naszej firmy jest możliwość uszycia indywidualnych butów ortopedycznych.
Często bywa tak ze wkładka z założenia nie pomoże bo problemem jest np. paluch koślawy (hallux Valgus) czy też wysokie podbicie stopy. W takiej sytuacji pacjent przechodzi do pokoju obok i pobierana jest miara na obuwie, które wykonane jest z naturalnych skór i dopasowane idealnie do wady stopy. Zapraszamy na Kajki 28 w Warszawie w celu wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych.